Home Sin categoría Rząd a inflacja: Glapiński komentuje obniżenie stóp procentowych

Rząd a inflacja: Glapiński komentuje obniżenie stóp procentowych

Przy okazji bardziej merytorycznie odniósł się do przyszłości, wskazując, że w październiku inflacja powinna być poniżej 8 proc. Wracamy do “nawiedzonych ideologicznie ekonomistów”, którzy — według Adama Glapińskiego — nawołują do przyjęcia waluty euro. Jego zdaniem oznaczałoby to, że przestaniemy Hewlett-Packard, aby odłożyć 16% pracowników w ramach restrukturyzacji gonić najbardziej rozwinięte kraje Zachodu. Prezes NBP krytykuje osoby, które zarzucają cokolwiek urzędnikom. Warto zwrócić uwagę, że niedawno także eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), think tanku bliskiego rządowi, nie szczędzili słów krytyki pod adresem wyliczeń GUS.

Prezes tłumaczy, że wynika to po prostu z faktu, że kraje szybciej rozwijające się zawsze mają trochę wyższą inflację. — Apel do właścicieli mediów, bo dziennikarze nie mają nic do powiedzenia. Opamiętajcie się, kłamać tak, ale trochę. Nie tak totalnie — zwrócił się do mediów.

Co dalej z europejską gospodarką? Te dane nie dają wielu złudzeń

Niższą od prognoz inflację i hamującą dynamikę wynagrodzeń. — Teraz możemy powiedzieć żartobliwie, że przychodzę jako gołąb na czele gołębi, RPP zmienia stanowisko na bardziej gołębie. RPP oczekuje, że sytuacja będzie zmieniała się w kierunku obniżania stóp procentowych.

Morawiecki: Polsce grozi utarta suwerenności wobec rynków

Ze strefy euro poznamy zaś szczegółowe dane o wzroście w minionym kwartale. Podobnie jak w poprzednich miesiącach szef NBP w długim wystąpieniu nie stronił od dygresji. Wspominał o prognozach straszących “chlebem za 30 zł” i wskazywał, że choć pieczywo podrożało, to nie zbliżyło się nawet do takich cen.

Tak Adam Glapiński walczył z inflacją. Dziś kluczowe głosowanie

Może nie będę w to wnikał czym motywowanych. MFW wskazał, że polityka NBP jest całkowicie prawidłowa – mówi Adam Glapiński. Rada Polityki Pieniężnej na kończącym się w środę dwudniowym Bitcoin: USD/BTC (BTC=X) powraca do miejsca, w którym rozpoczął się w 2020 roku posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych.

Opłata mocowa, a także że zgodnie z aktualnym stanem prawnym skończy się mechanizm maksymalnej ceny prądu. Oznacza to prawdopodobnie wzrost cen prądu, co dodatkowo podbije inflację – wskazał. Zwrócił też uwagę, że oprócz przyspieszającego wzrostu gospodarczego będziemy mieli też w tym roku kilka czynników regulacyjnych, które podbiją inflację. Inflacja, po okresie utrzymania na poziomie zgodnym z celem w pierwszej połowie ubiegłego roku, obecnie przekracza go blisko dwukrotnie.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75 proc.) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. Jeśli chodzi o płace, w 2024 roku wzrost wynagrodzeń był najszybszy od ponad 20 lat, co było w dużej mierze efektem silnych podwyżek w sektorze publicznym oraz rekordowo niskiego bezrobocia. Drugim ważnym uwarunkowaniem inflacji jest trwające ożywienie gospodarcze i przyspieszający wzrost popytu. Wzrost PKB w ubiegłym roku przyspieszył do blisko 3 proc. Jeszcze silniej przyspieszył popyt krajowy.

Zatoka Perska chce być światowym centrum sztucznej inteligencji

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP …. Rynek przewidywał 15 punktów, podnieśliśmy o 40 – prawie trzy razy bardziej. … Nasza decyzja miała na celu ograniczenie ryzyka utrwalenia się inflacji na poziomie przekraczającym nasz cel inflacyjny w średnim okresie. Rada Polityki Pieniężnej podjęła w środę decyzję o obniżce stóp procentowych.

Dodał, że “praktycznie w strefie euro gospodarka przestała rosnąć”. RPP rozpoczął cykl zacieśnienia polityki pieniężnej dopierow październiku 2021 r. Prezes Glapiński wymienił trzy główne czynniki proinflacyjne. Jako pierwsze wymienił nadchodzące ożywienie gospodarcze. Wskazał też na wciąż szybki wzrost płac, choć ma nadzieje, że tempo to zaczęło się zmniejszać i zbiegać do tempa wzrostu wydajności pracy. Dodał do tego bardzo luźną politykę fiskalną, o której świadczy wielki deficyt budżetowy.

Dybuła ocenia, że w kontekście skuteczności prowadzenia polityki pieniężnej komunikacja NBP, zwłaszcza we wrześniu i październiku, była dość nieszczęśliwa. – Prezes NBP najpierw kategorycznie wykluczał podwyżki, twierdząc, że byłby to szkolny błąd, gdyż wzrost inflacji jest przejściowy. Miesiąc później, po podwyżce stopy referencyjnej o 0,4 pkt proc., do 0,5 proc., twierdził, że bank centralny chciał zaskoczyć rynki.

  • — Polska w ciągu najpóźniej dekady osiągnie poziom PKB per capita według siły nabywczej znacząco szybszy niż obserwowany w Hiszpanii i Włoszech, a także Wielkiej Brytanii i Francji — podkreślił prezes NBP.
  • Inflacja znów wróci jednak do poziomu porównywalnego z obecnym – wskazują modele ekonometryczne analityków NBP – przekazał prezes banku centralnego.
  • Kołysze się, gdy zamyka jeden akapit i przechodzi do drugiego.
  • “Miesiąc temu przestaliśmy być w świecie wysokiej inflacji”.

Nowa taryfa wejdzie w życie 1 lipca, a jej wprowadzenie przełoży się na spadek rachunków za gaz o 8-11 proc., w zależności od poziomu zużycia. W raporcie wskazują, że w ostatnich latach ustępujący prezydent Andrzej Duda wetował reformy podejmowane przez rządzącą koalicję KO, co przyczyniło się do rozczarowania społeczeństwa. Analitycy obawiają się, że ta sytuacja będzie się utrzymywać. Commerzbank zauważa, że polska waluta znalazła się pod znaczną presją, oddając wcześniejsze zyski. Według ekspertów Santandera wygrana Karola Nawrockiego może zmniejszyć skłonność RPP pod przewodnictwem Adama Glapińskiego do obniżania stóp procentowych nawet na całe miesiące. Ocenił, że gdyby utrzymano tarczę antyinflacyjną oraz gdyby udało się nie podwyższać cen regulowanych, a wprowadzić dopłaty dla firm, które dostarczają energię, to inflacja byłaby niższa o 7 pkt proc.

  • W II kwartale wskaźnik CPI ma się obniżyć, w III kwartale ma zmaleć w pobliże 3,5 proc., czyli — jak podkreślił prezes — do górnej granicy odchyleń celu.
  • … na pewno nie stracimy nawet miesiąca, gdyby była taka potrzeba.
  • Glapiński twierdzi, że inflacja w Czechach, które zaczęły wcześniej podnosić stopy, jest jeszcze wyższa niż u nas.
  • Wskazał, że GUS zmienił koszyk, przez co inflacja w I kwartale okazała się o 0,5 pkt proc.

Taksówkarze porównani do mistrza F1. “Jesteśmy lepsi”

Podtrzymuję, że w tym roku zamierzam kupićkolejne 100 ton złota, w korzystnej sytuacji i właściwych dawkach – powiedziałprezes NBP Adam Glapiński. Prezes Narodowego Banku Polskiego na pytanie, czy w obecnychwarunkach warto brać kredyt mieszkaniowy, odpowiedział, że “nie ma powodu,żeby się przestraszyć i nie brać kredytu”. – Gospodarka polska się dobrzerozwija – to jest podstawa.

Co ze stopami NBP? RPP robi sobie przerwę

Liczymy na to, że dynamika płac, która napędza inflację, spadnie. Będziemy czekać przede wszystkim na dynamikę płac – podkreśla Glapiński. Dodał, że sytuacja jest trudna, ponieważ po pandemii doszło do anarchii w handlu międzynarodowym i wymianie towarowej. Jednak – jak mówił – nic złego się nie dzieje, a Polska rośnie w bardzo szybkim tempie. W przyszłym roku, jego zdaniem, nasz produkt krajowy brutto wzrośnie o jakieś 4,8 proc., może 5 proc. Zgodnie z decyzją prezydenta Donalda Trumpa od 4 czerwca cła na import stali i aluminium do USA z zagranicy rosną do poziomu 50 procent.

– Na wczorajszym posiedzeniu RPP podwyższyła stopy procentowe NBP ku pewnemu zaskoczeniu rynku. Chcieliśmy, żeby tak właśnie się to odbyło – powiedział Glapiński na konferencji prasowej po posiedzeniu. Prezes NBP przekonuje, że obniżki stóp procentowych nie spowolnią dochodzenia do celu inflacji, czyli 2,5 proc. Z dotychczasowych projekcji wynikało, że tak rozumiana “normalność” wróci najwcześniej w 2025 r. Podczas piątkowej sesji uwaga lokalnych graczy skupiona była na konferencji prasowej prezesa Glapińskiego, na której padło kilka ciekawszych stwierdzeń w kontekście stóp procentowych nad Wisłą.

Tak było, gdy powtarzał, że inflacja spadnie do 8 proc. – Dzisiaj dał też do zrozumienia, że jest niezadowolony z tego, co dzieje się w szkole. Można więc przypuszczać, że nie do końca jest zadowolony z poczynań pana ministra Czarnka – dodaje. Jeśli chodzi o mimikę, to Adam Glapiński ma pewne schematy zachowań. – Kiedy się rozkręca, mówi dobrze wyuczony albo dla niego korzystny lub sprawiający mu przyjemność tekst, to jest bardzo ekspresyjny. Jego usta i szczególnie oczy zdradzają bardzo mocno emocje.

— Mój osobisty pogląd jest taki, że najbliższe cięcie nie powinno być otwarciem nowego cyklu. Uważam, że najpierw powinno nastąpić jednorazowe dostosowanie. Czy duże, czy małe, to będzie zależeć od danych — podkreślił prezes. Co ciekawe Maurycy Seweryn przekonuje, że mowa ciała prezesa NBP wskazuje Dzień handluje właśnie dla ciebie na to, że nie wierzy on w spadek inflacji, chociaż zapewniał dziś o tym wszystkich Polaków. Dodatkowym czynnikiem, który może wpłynąć na ruchy RPP, jest niedawna decyzja Urzędu Regulacji Energetyki dotycząca obniżki taryfy PGNiG. Zgodnie z tą decyzją cena gazu zostanie zmniejszona z 239,65 zł za MWh do 204,26 zł za MWh netto.